Ak žijete v jednom z týchto miest, máte väčšiu šancu pribrať: údaje sú jednoznačné

Veda odhalila, že ak žijete v meste, je pravdepodobnejšie, že priberiete. Údaje nenechávajú žiadny priestor na pochybnosti: čo budete potrebovať vedieť.

Populárna predstava často naznačuje, že život v meste je stresujúci. Toto tvrdenie možno platí pre väčšinu obyvateľov veľkých miest, no vedzte, že metropola by mohla priniesť aj ďalšiu komplikáciu. Podľa najnovších štúdií v skutočnosti, ak bývate v meste, máte väčšiu šancu pribrať a tieto údaje to prezrádzajú.

To, kde žijeme, môže mať vplyv prekvapivo aj na naše zdravie a na našej telesnej hmotnosti. Senzačný objav odhalila štúdia, ktorú uskutočnil tím výskumníkov z University of Michigan. Podľa americkej univerzity môžu faktory prostredia ovplyvniť našu fyzickú formu a aby sme to otestovali, rozhodli sme sa zapojiť do experimentu ženy vo veku 40 až 50 rokov.

Týmto spôsobom výskumníci rozdelili skúmané ženy do dvoch skupín, z ktorých každá bola vystavená znečistenému ovzdušiu inú dobu. Pritom bolo možné pochopiť aj vplyvy smogu a znečistenia na ich organizmus. V tomto bode sa vedcom podarilo zistiť, že ženy, ktoré strávili viac času v prostrediach charakterizovaných vysokou koncentráciou znečisťujúcich látok ukázal výrazný nárast hmotnosti. Poďme teda odhaliť všetky tajomstvá najnovšej štúdie uskutočnenej Michiganskou univerzitou.

Ak žijete v meste, je pravdepodobnejšie, že priberiete: údaje z najnovšej štúdie

Výskum z Americkej univerzity dokázal, že skupina žien vo veku 40 až 50 rokov bola najviac vystavená znečisteniu pribrala asi o 1,5 kilogramu viac ako druhá skupina. Táto štúdia teda osvetľuje aj fakt, že za nadmerným prírastkom hmotnosti nie sú len genetické faktory, patológie či nesprávne stravovacie návyky.

V skutočnosti hrá významnú úlohu aj znečistenie ovzdušia, ktoré by mohlo zvýšiť riziko obezity. V dôsledku toho by mohli vzniknúť srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka a v najhorších prípadoch aj formy rakoviny. Znečisťujúce látky majú väčší vplyv na záťaž občanov žijúcich v metropolách, keďže dýchajú vysoké koncentrácie jemných častíc, ozónu a oxidu dusičitého.

Vzhľadom na tieto výsledky môžu niektoré talianske mestá predstavovať riziko pre fyzické zdravie. Medzi nimi nájdeme aj niekoľko ako metropola Miláno, Turín, Palermo, Como a Bergamo. Zároveň sú na polostrove mestá, kde je ideálne žiť kvôli nízkej úrovni smogu ako Caltanissetta, Grosseto, La Spezia a L’Aquila.

Život v ľudnatých mestách preto môže mať na náš organizmus prekvapivé účinky a preto je dôležité tráviť svoj život v ňom miesta s dobrou kvalitou ovzdušia.

Loading...
Slovo