5 spôsobov, ako sa vysporiadať s egocentrickým šéfom

Bez straty profesionality a sebavedomia

Väčšina ľudí pre niekoho pracuje, to znamená, že majú priameho šéfa. Bohužiaľ, manažérov je často ťažké pochopiť. Platí to najmä v prípadoch, keď má šéf nezvyčajné alebo tyranské správanie v kombinácii s prílišnou sebaúctou. Zamestnanci sa potom nielen nebavia, ale aj ich profesijný život sa stáva dosť ťažkým. Ak je aj váš šéf sebecký tyran, neponáhľajte sa s odchodom z firmy, ale snažte sa prežiť, najmä ak máte radi svoju prácu.

Tu je niekoľko tipov, ako ignorovať netolerovateľné správanie vášho šéfa:

1. Neberte si veci príliš osobne

Je pravda, že sa to ľahšie povie, ako urobí, ale je veľmi dôležité vyhnúť sa personalizácii negatívneho správania vášho šéfa. Sebastrední nadriadení často používajú rôzne techniky, aby sa k nim podriadení správali s mimoriadnou úctou. Mnohé z týchto techník sú formou manipulácie, pri ktorej sa ostatní cítia zle. Neprepadnite im.

2. Vezmite si dovolenku

Ak pracujete pre sebastredného šéfa, ktorý vám lezie na nervy, prestávky sú dôležité najmä pre vaše duševné zdravie. Neodkladajte preto dovolenku na neskôr. Ak pracujete v strese pre šéfa, ktorý má narcistické správanie, je nevyhnutné, aby ste si našli potrebný čas pre seba. Počas pracovného dňa si nezabudnite dať obednú prestávku a urobte si aj krátke prestávky na kávu, pri ktorých sa môžete zhlboka nadýchnuť. Doprajte si chutný obed mimo vášho pracoviska. Pri zaobchádzaní s ťažkými jednotlivcami je prvoradá starostlivosť o seba.

3. Stanovte si hranice – sú dôležité

Sebastrední ľudia radi hrajú na nervy iných ľudí, vďaka čomu sa cítia ešte silnejší. Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité stanoviť si hranice v komunikácii s týmto typom osobnosti. Aj v profesionálnom prostredí máte právo žiadať limity. Ľudia musia vedieť, čo je prijateľné a čo nie. Váš šéf nemá právo správať sa k vám neúctivo. Každý človek má svoju dôstojnosť, ktorú treba chrániť.

4. Presnosť je vašou spásou

Je normálne, že sa z času na čas pomýlite, ale ak pracujete pre sebastredného šéfa, je najlepšie, aby ste svojich chýb obmedzili na minimum. Narcistickí šéfovia urobia doslova každú vašu chybu. Aj tak budú hľadať vaše nedostatky, nedávajte im príležitosť na ďalšie poznámky. Urobte si láskavosť tým, že budete všetko kontrolovať znova a znova. Majte svoje e-maily a dokumenty na papieri pre prípad, že by ste sa potrebovali chrániť pred možnou sabotážou zo strany vášho šéfa.

5. Všetko je o vás

Niekedy sú skúsenosti v profesii oveľa dôležitejšie ako osoba, pre ktorú pracujete. Takže aj keď pracujete pre sebastredného šéfa, ak tá skúsenosť stojí za to – znášajte situáciu a urobte si plán do budúcnosti. Zmieriť sa so zlým správaním svojho šéfa má zmysel len vtedy, ak môžete získať cenné pracovné skúsenosti, ktoré vám pomôžu v kariére. Koniec koncov, ak máte cieľ, nenechajte sa zmiasť jedným človekom. Sústreďte sa na prácu, aj tak nemôžete ovládať činy iných. Mnohí by sa rozhodli odísť z práce, ak je ich šéf neznesiteľný, ale ak sa postavíte tejto výzve, stanete sa oveľa silnejším.

Loading...
Slovo