Väčšina ľudí zalieva cínie úplne zle. Robíte rovnaké chyby?

Cínie alebo ľudovo ostálky vyniknú svojou pestrofarebnosťou v nejednej záhradke, ale je možné ich pestovať aj v nádobách. A budú vás svojimi kvetmi tešiť až do konca sezóny. Ako na ich pestovanie, aby vám vydržali dlho krásne?

Zdroj: Youtube

Pozor na zálievku

Jediné, na čo sú cínie pomerne háklivé, je zálievka. Pokiaľ sa rastline nedarí, z väčšiny prípadov sa jedná o nesprávne zalievanie a často to môže viesť až k jej úhynu. Ktoré chyby sú tie najčastejšie?

Príliš často

Niektorí ľudia v domnení, že chcú rastline dopriať, kvet prelievajú. Nedodržujú správne a dostačujúce intervaly medzi jednotlivými zálievkami. Vďaka tomu dochádza k hnilobám a zničeniu koreňového systému. Cínia potrebuje vody tak akurát.

Veľmi málo

Opačným javom je zálievka, ktorá je nedostačujúca. Pokiaľ budete cínie zalievať málo, budú mať tendenciu žltnúť a uvadať. Substrát by nemal nikdy úplne vyschnúť.

Nikdy nie na listy

Pri zalievaní cínií je dôležité zalievať ich priamo ku koreňom. Pokiaľ ich budete zalievať zhora, voda sa môže dostať na listy a veľmi ľahko spôsobiť hnilobu.

Žiadna ľadová voda

Ďalším nedostatkom je zalievanie studenou vodou, rastliny to stresuje a sú náchylnejšie na choroby. Cínie majú rady vodu v izbovej teplote.

Tipy pre správne zalievanie

  • Zalievajte ráno, aby mala rastlina celý deň vlahu.
  • Pokiaľ ju pestujete v kvetináči, uistite sa, že má dobrý odtok.

Slnko a živiny

Cínie potrebujú veľa slnečných lúčov, takže ich vysádzajte na miesto, kde svieti slnko aspoň 6 až 8 hodín. Doprajte im aj pravidelnú dávku živín, a to každé 2 až 3 týždne hnojivom s vysokým obsahom dusíka. Hnojenie pomôže podporiť vývoj a rast kvetov. Cíniu je potrebné odstraňovať odkvitnuté kvety, podporíte tak nielen bohatšie kvitnutie, ale je to aj perfektná prevencia proti šíreniu nežiaducich chorôb a škodcov.

Súvisiace články

Loading...
Slovo