Naložené švestky naslano. Po tomhle receptu mé babičky se všichni mohou utlouct

Švestky v dnešní době exotického ovoce možná nejsou až tak populární, ale je to škoda. Nejen, že existují desítky možností jejich přípravy, ale hlavně zdravotní benefity švestek přesahují hranice uvěřitelnosti.

Proč švestky?

Protože švestky čerstvé, sušené či jinak upravené obsahují vlákninu, antioxidanty, vitamíny A, C, K a z minerálů draslík, měď, mangan, fosfor a hořčík. Snižují riziko osteoporózy i jiných chronických chorob, působí protizánětlivě, a hlavně pomáhají jak v prevenci, tak v léčbě zácpy. Ale pozor, abyste to nepřehnali, to pak hrozí problém opačný.

Jak švestky zařadit do jídelníčku?

Můžete je jíst čerstvé, sušené, kompotované, v koláčích, v domácích povidlech, přidat je do smoothie, salátů nebo různých receptů. Kupříkladu naše babičky je dokonce nakládaly naslano. Vyzkoušejte to taky.

Švestky naslano

Budeme potřebovat 2 kilogramy švestek. Švestky důkladně omyjeme a vypeckujeme. Nejsnadnější cesta je držet švestku svisle a po celém obvodu ji rozříznout, pak vrchní půlku odklopit a pecku vyjmout.

Nyní si připravíme čisté, suché, skleněné nádoby o objemu 700 ml. (Pokud máte jiný objem, nevadí, ale přepočítejte si pak dávkování dalších ingrediencí).

Foto: Shutterstock

Do každé nádoby vhodíme dva oloupané stroužky česneku, jednu pálivou papričku a jeden bobkový list. Pak do sklenice napěchujeme švestky. Na vrch každé sklenice nasypeme cca jeden a půl lžičky soli (raději hrubší), zalijeme 60 ml 4 % octa a dolijeme do plna studenou vodou.

Sklenice uzavřeme a důkladně protřepeme, aby se obsah dobře promíchal. Na chladném místě (lednice, studený sklep) můžeme skladovat až jeden rok. Švestky naslano podáváme jako předkrm nebo pozdní večerní svačinku k televizi.

Foto: Shutterstock

Loading...
Slovo