V akých situáciách vás zachraňuje liečivé uhlie?

Liečivé alebo aktívne rastlinné uhlie je tmavý, jemný prášok bez zápachu s antioxidačným účinkom. Tento liek sa používa už v staroveku a je oceňovaný pre svoju účinnosť pri liečbe a zmiernení rôznych tráviacich problémov od nadúvania, hnačky až po žalúdočné vredy a syndróm dráždivého čreva. Liečivé uhlie je tiež užitočné pri liečbe a úľave od chorôb mimo tráviacej oblasti.

Drevené uhlie sa získava spaľovaním dreva alebo šupiek lipy, orecha, čerešne, topoľa pri vysokých teplotách v prostredí bez kyslíka. V týchto podmienkach sa drevo namiesto toho, aby sa zmenilo na popol, stáva uhlím, ktoré má na svojom povrchu mikroskopickú sieť pórov. V lekárni je dostupný vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku.

Dokáže pôsobiť proti účinkom jedovatých látok

Antitoxický účinok medicinálneho uhlia je známy už od roku 1800. Štúdie ukazujú, že užívanie medicinálneho uhlia môže znížiť škodlivé účinky predávkovania aspirínom, paracetamolom a sedatívami. Podanie 50-100 g aktívneho uhlia, 5 minút od prehltnutia vyššie uvedených liekov, môže znížiť ich účinky až o 74 %, tvrdia vedci. Niektorí odborníci odporúčajú podanie medicinálneho uhlia v prvej hodine, v ktorej došlo k predávkovaniu liekom. Taktiež, ak dôjde k závažným otravám a stav postihnutého sa zhorší, okamžite vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

Podporuje zdravie obličiek

môže pomôcť udržať zdravie obličiek znížením metabolického odpadu, ktorý musia filtrovať. Užívanie kapsúl živočíšneho uhlia môže byť užitočné pre ľudí trpiacich chronickým ochorením obličiek, pretože tento liek podporuje a zlepšuje funkciu obličiek pri odstraňovaní toxínov.

Prečítajte si tiež:

Znižuje príznaky syndrómu rybieho zápachu

Syndróm rybieho zápachu alebo, ako sa tomu hovorí aj v medicíne, je zriedkavé ochorenie charakterizované nepríjemným telesným zápachom, takzvaným zápachom zhnitých rýb. Štúdia ukazuje, že užívanie 1,5 g aktívneho uhlia denne počas 10 dní môže znížiť nepríjemné príznaky tohto stavu.

Užitočné pri otravách jedlom

Živočíšne uhlie absorbuje škodlivé baktérie z tráviaceho traktu a tým sa zmierňujú symptómy, indikované pri otravách jedlom. Užívajte 1-3 g medicinálneho uhlia každé 2 hodiny a poraďte sa s odborným lekárom. Náprava sa nepodáva dlhšie ako 3 dni. Uhlie je tiež prvou pomocou pri otravách liekmi, jedovatými hubami alebo toxickými látkami. Vezmite 2 čajové lyžičky práškového uhlia rozpustené v pohári vody a potom vyhľadajte špecializovanú lekársku pomoc.

Iné použitie liečivého uhlia

Aktívne uhlie možno úspešne použiť pri liečbe tráviacich problémov, ako je hnačka a nadúvanie. Odporúča sa užívať 1-2 kapsuly denne podľa potreby. Liečivé uhlie je možné použiť pri filtrácii vody, pretože absorbuje škodlivé látky. Prášok z medicinálneho uhlia sa používa aj na odstránenie zubného povlaku a bielenie zubov.

Anca-Teodora Popa

Loading...
Slovo