Japonci majú na orchidey špeciálny fígeľ. Vďaka tomu ich majú najkrajšie na svete

Pestujete orchidey? Potom ste určite narazili na množstvo rád, aké hnojivo im prospieva najlepšie. A možno medzi nimi bolo aj niečo o prospešnosti vaječných škrupín.

V špecializovaných predajniach samozrejme nájdete hnojivá na všetky druhy kvetov. Pokiaľ ale na zadnej strane obalu zapátrate po ich zložení, možno si radšej vystačíte s prírodnými zdrojmi.

Vaječné škrupiny ako posilňovač

Prečo práve vaječné škrupiny? Ako zistili v Japonsku, hnojivo z nich vyťažené posilňuje bunkovú stenu orchideí. To ju robí silnejšou a menej náchylnou k vonkajším vplyvom, ako je napríklad koreňová hniloba. Vápnik obsiahnutý v škrupinách navyše znižuje hromadenie solí a zabraňuje tak chloróze.

Aby sa stali vaječné škrupiny rozpustnými, je potrebné zmiešať ich s octom. Ak by ste totiž rozdrvené škrupiny premiešali len tak so zeminou, trvalo by mesiace, kým by sa rozložili. Ocot ale dokáže vápnik aj stopové množstvo fosforu zo škrupín extrahovať v oveľa kratšom čase.

Ako na to?

Škrupiny vyčistite, rozdrvte, krátko zahrejte na miernom plameni a miešajte, kým sa ich farba nezmení na svetlo hnedú. To celý proces urýchli. Potom ich namočte do octu.

Na 1 diel škrupín použite 9 dielov octu a nechajte cca 4 týždne lúhovať v uzavretej plastovej fľaši. Reakcia medzi octom a vápnikom bude produkovať plyn, ktorý je nutné upúšťať, aby sa nezvyšoval tlak v nádobe.

Po uplynutí potrebnej doby preceďte zvyšné pevné častice a výslednú kvapalinu zrieďte vodou v pomere 10ml na 1l vody. Týmto roztokom potom striekajte listy orchideí 2x týždenne. Listy totiž absorbujú živiny lepšie.

Foto: Shutterstock

Ďalšie hnojivá z vašej kuchyne

A aké ďalšie hnojivo môžete vašim orchideám prichystať z prírodných zdrojov, ktoré sa bežne vyskytujú vo vašej kuchyni? Zvyšnú čiernu kávu alebo čaj zmiešajte s vodou v pomere 1:4 a pridajte 1 čajovú lyžičku jablčného octu. Roztok môžete uchovávať v uzavretej nádobe mimo chladničku asi týždeň a 1x mesačne ním zalievať vaše kvety. Odmení sa vám sviežou zelenou farbou a množstvom kvetov.

Orchideám prospeje 1x mesačne aj zálievka vodou, v ktorej ste predtým varili ryžu alebo zemiaky. Nesmie ale byť solená. Obsahuje totiž vápnik, draslík a tá ryžová aj vitamín B. Ich listy budú po takej kúre sviežejšie a kvety bohatšie.

V boji s plesňovými chorobami, ku ktorým sú orchidey náchylné, vám zase pomôže obyčajné kravské mlieko. Zrieďte 1 diel mlieka 4 dielmi vody a použite 1x mesačne ako prevenciu.

Aby vaša orchidea prospievala, potrebuje vyvážený pomer dusíka, pre rast stoniek, listov a výhonkov. Fosforu, ktorý napomáha zdravému vývoju koreňov a draslíka, podporujúcemu kvitnutie. A tieto všetky prvky, vrátane horčíka, mlieko obsahuje.

Pozor na prehnojenie

Ak si nie ste vaším domácim hnojením istí, 1x mesačne kvetináče orchideí prepláchnite. Zbavíte ich tak nahromadených solí. Sledujte, aké signály vám vaša rastlinka poskytuje. Ak vidíte belavé krusty na substráte, začernené korene alebo hnednúce špičky listov, pravdepodobne ste vaše kvety prehnojili.

Foto: Shutterstock, zdroje: Martha Stewart, Old Farmers Almanac

Loading...
Slovo