Nie múdry! Toto si nikdy nerobte do krku VIDEO

Mnohé z každodenných vecí, ktoré robíme so svojím telom, sa zdajú byť neškodné, od dvíhania ťažkej tašky, behu bez rozcvičky atď.

Najdostupnejší prostriedok na prevenciu mŕtvice

Výsledok môže byť spojený s krátkou bolesťou. Je tu ale jedna vec, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať veľmi neškodná, no lekári varujú, že už len jedno nesprávne „kliknutie“ môže viesť k mozgovej príhode alebo prasknutiu ciev.

Videá ľudí, ktorí si lámu krk – trhajú ním jedným alebo druhým smerom – sa na TikToku stali virálnym trendom.

@everariasmd Prečo si nelámať krk #medicína #medicína #lekár reaguje ♬ originálny zvuk – MUDr. Ever Arias

Táto aktivita sa môže zdať veľmi neškodná a podobné videá už nazbierali takmer 2 milióny videní, no lekári varujú, že takéto aktivity môžu skončiť zle, píše Daily Mail.

Doktor Ever Arias, známy tým, že búra medicínske mýty a poskytuje rady v otázkach zdravia, varuje, že takéto „nezmysly“ môžu byť naozaj nebezpečné pre vaše zdravie, a preto by ste si mali odmietnuť lámať krk.

Spomína, ako jeho 20-ročná pacientka išla do nemocnice po tom, čo si dvakrát zlomila krk. Počula „cvakanie“ a potom pocítila ostrú bolesť. Lekári urobili vyšetrenie a sken a zistili, že pacient má kompresívnu zlomeninu.

Lekári pomenovali hlavné príznaky blížiacej sa mozgovej príhody

Podľa Ariasa dievčaťu skutočne diagnostikovali syndróm hypermobility. Ukazuje sa, že príliš ohýbala krk, čo malo za následok kompresívnu zlomeninu.

Podľa Americkej akadémie ortopedických chirurgov sa malá kompresná zlomenina môže zahojiť do 6 až 8 týždňov od nosenia krčnej ortézy, ale zložitejšia zlomenina môže vyžadovať mesiace nosenia sadry alebo dokonca operáciu.

Arias tiež poznamenáva, že praskanie krku môže viesť k množstvu ďalších zdravotných problémov. Napríklad – delaminácia vertebrálnej artérie, ktorá môže nakoniec viesť k mŕtvici. Okrem toho môže takéto uchopenie viesť k poškodeniu ciev v štruktúre krku.

V roku 2019 utrpel pacient mozgovú príhodu po tom, čo si zlomil krk pri naťahovaní. Ukázalo sa, že muž otočil krk tak rýchlo, že nešťastnou náhodou pretrhol cievu vedúcu z krku do mozgu, čo viedlo k mozgovej príhode.

Skoršia štúdia z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistila, že naťahovanie krku môže skutočne zvýšiť riziko mŕtvice.

Táto diéta znižuje riziko úmrtia na rakovinu, mŕtvicu a srdcové choroby o 30 %

Podľa doktora Wadea Smitha, docenta neurológie, sú takéto prípady dosť zriedkavé, no riziko mŕtvice stále existuje, takže pacienti by si to mali byť vedomí skôr, ako začnú takéto „cvičenia na krk“.

Video doktora Ariasa si vyslúžilo takmer 40 000 videní, no napriek všetkým nebezpečenstvám a varovaniam majú stovky ľudí v pláne pokračovať v lámaní krkov.

Podľa väčšiny užívateľov sa toto „cvičenie“ už stalo takým zvykom, že niektorí jednoducho cítia potrebu prasknúť si krkom, iní si „bez neho nevedia predstaviť ani deň“./

Dajte nám lajk aj na Facebooku, kde nájdete oveľa viac užitočného a zaujímavého čítania!

Loading...
Slovo