Tyhle 3 zapomenuté suroviny pomohou s hubnutím, cholesterolem i křečovými žílami


Pohanka, jáhly a kroupy bývaly nedílnou součástí české kuchyně a mělo to svůj důvod. Výborně zasytí, jsou snadno stravitelné a tělu dodají spousty cenných látek nezbytných pro dobré zdraví.

Kroupy při hubnutí i pro zdravé srdce

Levné, trvanlivé, výživné a syté – kroupy mají mnoho předností, díky nimž si místo v jídelníčku určitě zaslouží. Jako kroupy se označují celá obilná zrna zbavená obalu. Vyrábějí se převážně z ječmene, ale k dostání jsou i pšeničné, ovesné či pohankové.

Ječné kroupy působí pozitivně na kardiovaskulární soustavu, pomáhají snížit hladinu cholesterolu a také udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Díky vysokému obsahu křemíku prospívají vazům, šlachám, chrupavkám i kostem. Pomohou vám i při hubnutí.

Kam s nimi?

V souvislosti s kroupami se většině lidí vybaví vánoční kuba, kroupová polévka a zabijačkové speciality – jejich potenciál je však mnohem větší. Připravíte z nich vynikající rizoto, karbanátky, knedlíčky i placky. Výborně se hodí jako zavářka do vývaru nebo česnečky, můžete je zapéct se zeleninou či bramborami anebo připravit jako šoulet s hrachem nebo fazolemi.

Recept v tomto videu vás přesvědčí, že kroupy mohou chutnat opravdu skvěle. Přesvědčte se sami:

Zdroj: Youtube

Pohanka je zázrak na křečové žíly

Pohanka byla dříve označovaná jako obilí chudých, ale klasickou obilovinou není – jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi rdesnovitých, která je botanicky spřízněná se šťovíkem a rebarborou.

Označuje se jako pseudoobilovina a k dostání je v mnoha podobách – seženete ji ve formě mouky, krupice, vloček i celého zrna.

Pohanka je cenným zdrojem rutinu, který prospívá cévám a využívá se i při potížích s křečovými žílami. Příznivě působí na činnost jater, obsahuje kvalitní rostlinné bílkoviny a mimo to tělu dodává vitaminy skupiny B, důležité aminokyseliny, minerály a stopové prvky.

Bez lepku

Pohanka je přirozeně bezlepková a lze ji použít nasladko i naslano. Z pohankové mouky můžete připravit vynikající lívance, palačinky, chléb i domácí těstoviny. Celé zrno lze přidat jako zavářku do různých druhů polévek – skvělá je zejména v těch zeleninových.

Připravíte z ní müsli, sladké i slané kaše nebo ovocné nákypy. V neposlední řadě se uplatní jako příloha k drůbežímu, vepřovému i hovězímu masu, výborně chutná i v kombinaci se zvěřinou. Připravit ji můžete jednoduše povařením ve slané vodě, nebo ji zapéct se zeleninou, bylinkami či houbami.

Jáhly proti stresu

Jáhly jsou drobná žlutá semínka prosa, která byla zbavena nestravitelné slupky. Dříve patřily do kategorie svátečních jídel – vzhledem k náročnosti pěstování prosa byly velmi drahé. Stejně jako pohanka neobsahují žádný lepek a v kuchyni mají univerzální využití.

Jejich zařazením do jídelníčku podpoříte zdraví ledvin, zraku, pokožky, vlasů i nehtů. Mají antiseptické účinky, tiší trávicí obtíže a doporučují se i jako prevence proti osteoporóze. Příznivý účinek mají také na nervovou soustavu a pomáhají zmírňovat následky fyzické zátěže a zvýšeného stresu.

Nasladko i naslano

Oblíbenou lahůdkou je tradiční jáhelník, v němž se jáhly kombinují s ořechy a švestkami, případně jiným ovocem. Ve sladké úpravě je možné z jahel uvařit i sladkou kaši ochucenou máslem, medem, kokosovým mlékem, ovocem, skořicí či mákem.

Jáhly jsou vynikající i v úpravách naslano – hodí se do zeleninových salátů z čerstvé i grilované zeleniny, podávat je můžete i jako přílohu k omáčkám a pečeným masům. Připravit z nich lze i alternativu klasických knedlíků.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.notanothercookingshow.tv

Loading...
Slovo