Takto sa môžete zbaviť chuti na sladké! Rada doktora Adriana Copceu

Mnohých z nás láka sladkosť, no je dobré pokúsiť sa opustiť tento zvyk, niečo, čo pomáha nielen postave, ale aj zdraviu.

Lekár Adrian Copcea, primár pre cukrovku, výživu, metabolické ochorenia, hovorí o príčinách, ako aj o riešeniach na zmiernenie chuti na sladké.

Kto je viac exponovaný?

„Túžba po sladkom je veľmi častá vystresovaní ľudia, ktorí majú neusporiadaný životný štýl. Moja prax hovorí, že keď sa nám podarí urobiť poriadok v strave, predovšetkým v jedálničku, chuť na sladké vyprchá. Keď hovorím o objednávke v rozvrhu, vo všeobecnosti zahŕňa najviac pevne stanovené hodiny a, ak je to možné, čo najjasnejšiu logiku jedál. Mojou pracovnou metódou počas mnohých rokov, keď som robil kancelársku výživu, bolo určiť rozvrh, ktorý by bol pre pacienta čo najpríjemnejší, ale zároveň sa riadil niektorými prvkami mojej logiky. Vždy sa stalo, že keď pacient „vydržal“, ako sa hovorí, chuť na sladké a celkovo chuť do jedla sa zlepšila. Pri obezite máme mnoho druhov porúch chuti do jedla – od úplnej absencie hladu až po chvíle nedostatku hladu počas dlhých intervalov, po ktorých nasleduje „mohol by som rozbiť chladničku“. Všetko sú to prejavy hormónov, o ktorých som veľa písal, hlavne inzulín a ghrelín. Obaja sú „vzdelávateľní“ tým, ako sú stoly navrhnuté.

Druhým prvkom je stres a manažment spánku. Obidva tiež ovplyvňujú hormóny, ktoré sa podieľajú na rôznych poruchách energetického metabolizmu, vrátane spúšťačov potravy, ktorými sú, keď jedlo nie je naplánované, hlad, chuť do jedla alebo emócie. Všetky majú rôzne konotácie, ideálne je, ak jedenie spúšťa hlad a hlad sa objavuje pravidelne. To, ako sa objaví hlad, je opäť dosť individuálne, ale rytmický prejav je dobrý. Prerušované hodinové hladovanie je v móde novšie (je to jeden z variantov, najviac študovaný je ten na dni, no „najpopulárnejší“ sa zdá byť ten s hodinami – napríklad jedenie v interval 8-10 hodín s kľudom v jedle v ostatných 14-16). A tento variant, môžem to povedať len empiricky, končí prevýchovou („trénovať“ hovorím v kancelárii žartovnejším tónom) hormónov podieľajúcich sa na chuti do jedla a energetickom metabolizme. A je to dobré, pokiaľ to vedie k dobrým výsledkom.

Ďalším spôsobom, ako znížiť chuť na sladké, je zaútočiť na rafinované uhľohydráty a cukor, najmä ak ste v zlom období. Trochu prelomiť začarovaný kruh sladkostí a inzulínu môže viesť k miernejšej úrovni hladu a „chutí“. Chuť na sladkosti/sacharidy sa v oficiálnej terminológii nazýva aj „craving“, v skutočnosti je to viac ako chuť, je to silný impulz na ich konzumáciu, inak mozog predvída veľké nepohodlie.

Na záver tohto veľmi jednoduchého, ale myslím si, že veľmi dôležitého príspevku, som presvedčený, že najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť chuti na sladké, je disciplína: menej sladkostí, väčší poriadok v jedlách. Až potom prichádzajú „triky“, chróm a iné riešenia, ktoré v skutočnosti na pozadí neporiadku vôbec nefungujú. Nezabúdajme: k zmierneniu týchto túžob výrazne prispieva aj fyzická aktivita, nie intenzívna aktivita, ktorá môže mať opačný efekt, ale mierna, ale trvalá aktivita, vo všeobecnosti kombinácia kardio aktivity (chôdza / ľahké behanie) so svalovými aktivitami (akéhokoľvek druhu). – povedzme vrátane brucha, chodenia hore a dole po schodoch alebo svahoch, joga, pilates, tance… v podstate všetko, čo zahŕňa opakovanú aktiváciu svalových skupín)“, vysvetľuje doktor Adrian Copcea.

Loading...
Slovo