Nízke libido? Toto sa vám telo snaží povedať!

Je normálne, že libido počas života klesá a prúdi, ale v niektorých situáciách je za nízkym libidom správa, ktorú sa vám vaše telo snaží poslať.

Niektorí ľudia si užívajú sex každý deň, zatiaľ čo iní sú v poriadku s občasnou sexuálnou intimitou.

Ako väčšina vecí v živote, aj vaše libido (tj vaša túžba po sexuálnej aktivite) môže v priebehu rokov klesať a plynúť. Naraz môžete mať vysokú sexuálnu túžbu a potom máte nízke libido, čo je úplne prirodzené.

Či už je váš sexuálny apetít vysoký alebo nízky, jediné, na čom záleží, je, ako sa pri tom cítite. Pokiaľ ste šťastní, všetko je v poriadku. Ale ak váš záujem o sex prestal a trápi vás (alebo vášho partnera), možno sa čudujete, prečo nemáte náladu častejšie.

Doktorka Allison K. Rodgersová, gynekologička a reprodukčná endokrinologička z Fertility Center v Illinois, vysvetľuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú sexuálnu túžbu a čo môžete urobiť, aby ste si zvýšili túžbu po sexe.

Čo je nízke libido?

Nízke libido nastáva, keď zaznamenáte dočasné alebo dlhodobé zníženie frekvencie a/alebo intenzity vašej túžby po sexe.

Bežný je pokles sexuálneho apetítu. Podľa Cleveland Clinic v skutočnosti jedna pätina mužov a viac žien zažije počas svojho života nízke libido.

Sexuálna túžba závisí od komplexnej interakcie fyziologických, psychologických a sociálnych faktorov. Inými slovami, veľa vecí môže znížiť libido. Tu sú niektoré z najbežnejších príčin:

Chýba ti spánok

Nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť všetky aspekty zdravia, vrátane libida.

„Vaše telo potrebuje dostatok spánku, aby správne fungovalo, a keď ste vyčerpaní, využitie vašej extra energie a mozgovej sily na sex nie je na prvom mieste zoznamu priorít vášho tela,“ hovorí Dr. Rodgers.

Jeden príklad: Nedostatočný spánok súvisí s nízkym libidom a sexuálnym vzrušením a zvýšeným rizikom erektilnej dysfunkcie u mužov, podľa článku z októbra a decembra 2017 v ‌Sleep Science‌.

Ak chcete zvýšiť svoju sexuálnu túžbu, doprajte si dostatok spánku (to je sedem až deväť hodín spánku každú noc pre väčšinu dospelých, podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb).

Cvičíte príliš málo

„Cvičenie môže zvýšiť vaše prirodzené endorfíny (tj chemické látky, ktoré sú vo vašom tele dobré) a pomôcť vášmu libidu a celkovej pohode,“ hovorí Dr. Rodgers.

Je to pravda: ak sa cvičenie stane súčasťou vašej každodennej rutiny, môže to podporiť vaše sexuálne zdravie. A výskum ukázal, že ľudia, ktorí sa venujú pravidelnej fyzickej aktivite, majú podľa UCLA Health vyššie libido.

Toto spojenie môže súvisieť aj s pozitívnym vplyvom cvičenia na celkové zdravie, keďže pravidelná fyzická aktivita vám pomáha udržiavať si zdravú váhu a znižuje riziko ochorenia.

Podľa Mayo Clinic môžu aj ďalšie faktory súvisiace so zdravím, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol, znížiť sexuálnu túžbu (a minimalizovať schopnosť udržať erekciu).

To všetko znamená, že keď nemáte dostatok pohybu, vaše libido môže klesnúť.

Hormóny sa menia

Pohlavné hormóny (ako testosterón a estrogén) a neurotransmitery (ako dopamín a oxytocín) hrajú podľa Cleveland Clinic dôležitú úlohu pri regulácii libida. To je dôvod, prečo pri kolísaní vašich hormónov klesá aj váš sexuálny apetít.

Nedostatok libida môže páry hlboko ovplyvniť. Foto: Shutterstock

Hormonálne zmeny sú silné v určitých obdobiach života, vrátane:

‌Tehotenstvo:‌ Počas tehotenstva a po pôrode môže nával rôznych hormónov (všetky v určitých obdobiach kolísať) ovplyvniť záujem o sex. Aj keď sú vaše hladiny estrogénu vyššie, keď ste tehotná, stres, únava a fyzické nepohodlie tehotenstva môžu podľa Cleveland Clinic ovplyvniť sexuálnu túžbu.

‌Po pôrode a dojčenie:‌ „Keď sú hormóny nízke, ako je obdobie po pôrode a dojčenie, hladina estrogénu klesá a tým klesá aj libido,“ hovorí Dr. Rodgers. Vaša sexuálna túžba môže ešte klesnúť, keď prestanete dojčiť. Podľa Hackensack Meridian Health totiž klesnú hormóny ako prolaktín (zodpovedný za dojčenie) a oxytocín (ktorý podporuje väzbu s vaším telom). Keď sa to stane, môžete pociťovať smútok, úzkosť alebo podráždenosť.

‌Perimenopauza a menopauza:‌ Keď vaše telo dosiahne koniec reprodukčných rokov, vaše vaječníky produkujú menej estrogénu, čo môže znížiť vaše libido. Tieto nižšie hladiny estrogénu môžu tiež spôsobiť vaginálnu suchosť a nepríjemný alebo bolestivý sex, čo môže byť podľa Mayo Clinic veľkým odstrašujúcim prostriedkom pre sexuálnu túžbu.

Máte menštruáciu

Ukazuje sa, že váš mesačný cyklus môže minimalizovať vašu sexuálnu túžbu.

Fyziologicky sú hormóny ako estrogén a progesterón počas menštruácie najnižšie a tento pokles často spôsobuje nízke libido, hovorí Dr. Rodgers.

A tento nízky záujem o sex má v skutočnosti svoj účel. „Je to súčasť prirodzenej snahy nášho tela dosiahnuť najvyššie libido okolo ovulácie, keď je najpravdepodobnejšie, že otehotniete,“ hovorí doktor Rogers.

Našťastie nízke libido okolo menštruácie nie je trvalým problémom. Po skončení menštruačného cyklu sa vaša sexuálna túžba pravdepodobne vráti na to, čo je pre vás normálne.

Užívate určité lieky

„Určite, niektoré lieky môžu ovplyvniť libido,“ hovorí Dr. Rodgers.

Napríklad „antikoncepčné tabletky môžu zvýšiť hormón nazývaný globulín viažuci pohlavné hormóny, ktorý pôsobí ako špongia a absorbuje iné hormóny, ktoré pomáhajú s libido,“ hovorí.

Iné typy antikoncepcie, ktoré môžu znížiť sexuálnu túžbu, zahŕňajú podľa Cleveland Clinic nasledujúce:

· Kombinovaná hormonálna antikoncepcia vrátane kombinovanej tabletky, vaginálneho krúžku alebo antikoncepčnej náplasti

· Antikoncepčná tabletka obsahujúca iba gestagén

· Antikoncepčný implantát

· Injekcia Depo-Provera

· Ďalšie lieky, ktoré môžu znížiť vašu sexuálnu túžbu, zahŕňajú:

· Antidepresíva

· Antipsychotiká

· Lieky na chemoterapiu

· Lieky na krvný tlak

Ak máte podozrenie, že lieky, ktoré užívate, znižujú vaše libido, poraďte sa so svojím lekárom.

Máte nediagnostikované ochorenie alebo chronické ochorenie

„Keď máte problémy so zdravotným stavom, najmä s niečím vážnym, je normálne, že máte pokles libida,“ hovorí Dr. Rodgers. „Vaše telo a myseľ sú viac zamerané na liečenie, nie nevyhnutne sex,“ hovorí.

Niektoré zdravotné problémy, ktoré môžu negatívne ovplyvniť libido, zahŕňajú (ale nie sú obmedzené na) nasledovné, podľa Cleveland Clinic:

· Rakovina

· Chronické ochorenie obličiek

· Chronická bolesť

· Cukrovka

· Bolesti hlavy

· Ochorenie srdca

Hyperprolaktinémia (keď máte vysoké hladiny prolaktínu v krvi)

· Hypertenzia (vysoký krvný tlak)

· Hypotyreóza

· Reumatoidná artritída

· Infekcie, ako sú vaginálne kvasinkové infekcie alebo infekcie močových ciest (UTI)

· Stavy reprodukčného zdravia, ako je endometrióza, predmenštruačný syndróm (PMS) a syndróm polycystických ovárií (PCOS)

V tomto prípade je primárnym cieľom zvládnutie základného zdravotného problému.

Ak žijete s chronickým ochorením, môže vám pomôcť rozhovor s terapeutom

Zdroj:

Loading...
Slovo