Ako odstrániť mach zo strechy alebo plotu: Najlepší je jeden bežný prostriedok, čo nestojí skoro nič

Najúčinnejšie sú chemické prostriedky. Tie zlikvidujú nepozvaného hosťa aj s korienkami. Niekedy postačí len trocha manuálnej práce a machu sa zbavíte. Aké sú najosvedčenejšie spôsoby, ako sa machu zbaviť?

Zdroj: Youtube

Krasavec, ktorý ničí

Na starších drevených chalúpkach uprostred lesa vyzerá romanticky. V prírode hrá veľmi dôležitú úlohu, pretože zadržiava vlahu a tým zásobuje vodou napríklad les. Žiaduce je tiež na zelených vegetačných strechách, kde vyzerá úplne fantasticky. Lenže tieto strechy sú na pestovanie najrôznejších druhov rastlín vrátane machu prispôsobené. Horšie je, ak sa vám mach usadí na klasickej streche alebo plote. Vďaka schopnosti nasávať vlhkosť je skoro ako huba a jeho hmotnosť sa vplyvom zadržiavanej vody môže znásobiť, čo skôr či neskôr vedie k poškodeniu strešnej krytiny a ďalších nepríjemností. Ako z toho von?

Na krytine nezáleží

Pokiaľ sa chytáte za hlavu a premýšľate, že ste mali zvoliť inú strešnú krytinu a mali by ste izbu, zrejme vás potešíme. Mach je veľmi húževnatý organizmus a dokáže sa adaptovať na akékoľvek podmienky. Je síce pravda, že sa mu veľmi darí na krytinách s vyšším obsahom cementu, ale nepohrdne ani pálenou keramickou taškou, bridlicovou, ale ani plechovou krytinou.

Nechajte vojsť slnko

Pokiaľ je okolo strechy bujná vegetácia az väčšej časti je schovaná pod konármi stromov, skúste ich prerezať. Mach si hľadá miesto, kde sa mu bude dobre rásť, teda také, kam slnko priamo nepraží a je dostatočne vlhké. Pokiaľ teda pustíte na strechu alebo ďalšie machom porastené časti záhrady a domu slnka, machu sa toľko dariť nebude.

Mechanicky áno, ale nie všade

Najjednoduchší spôsob je mechanické čistenie strechy. Jednoducho pomocou kefy s pevnými štetinami a wapkou so silným prúdom vody. Vyhraďte si na očistu strechy a plotov dostatok času, treba ich zbaviť machového kabátu skutočne dôkladne, aby sa zase čoskoro neobjavil. Na použitie vysokotlakového čističa a najrôznejších kief ale zabudnite pri eternitových strechách. Uvoľňuje sa z nich nebezpečný azbest.

Modrá je dobrá

Účinným spolubojovníkom proti machu je modrá skalica, čiže síran meďnatý, ktorý nariedite s vodou v pomere pol kila skalice na desať listov vody. Roztokom potom naplňte postrekovač a vrhnite sa na ošetrenie miest, kde mach mať nechcete (strechy, ploty, steny). Roztok však rozhodne neaplikujte na rastliny a trávnik. Vyskúšať môžete aj namiešanie roztoku bielidla a vody tak, ako vidíte vo videu vyššie. Prevenciou proti rozšíreniu machu je inštalácia medených pásov pod hrebeňom strechy. Oxidy kovov totiž machu nesvedčia a dokonca ho hubia. Ak teda zaobstaráte strechu medenými alebo zinkovými pásmi, mach si inváziu na váš dom rozmyslí.

Súvisiace články

Zdroje: www.ceskestavby.cz, stavimbydlim.cz, www.idnes.cz

Loading...
Slovo